Trend Live Commerce redefiniuje zakupy online

Michalina Lange
Zweryfikowany Autor
6/7/2021

Rozwój i ewolucja E-commerce

Postępująca transformacja cyfrowa i internetowa wpływa bezpośrednio na techniki zakupowe i zachowania konsumenckie. E-commerce stanowi już nie tylko alternatywny kanał sprzedaży, ale dla wielu podmiotów jest podstawowym źródłem dystrybucji produktów. W czasie pandemii Covid-19, kiedy tradycyjny handel przeżywał ogólnoświatowy kryzys, rynek E-commerce wzrósł o 44% w USA i ponad 34% w Polsce. Wygoda, dostępność, oszczędność czasu, bezpieczeństwo - to wszystko sprawia, że dla wielu osób zakupy przez internet stały się codziennością, a spędzanie czasu w sklepie stacjonarnym traktowane jest raczej jako dodatkowe doświadczenie zakupowe.

Gen Z jako konsument przyszłości

Pokolenie Z to pierwsze pokolenie w pełni zaznajomione z nowymi technologiami i traktujące Internet jako swoje naturalne środowisko. Gen Z stanowi aktualnie 40% wszystkich konsumentów i szacuje się, że w 2026r. przewyższy pod względem liczebności pokolenie Millennialsów.

Mając to na uwadze, preferencje i potrzeby generacji Z zyskały miano priorytetu - nawet wśród wielu dojrzałych firm, które próbują dotrzeć do większej liczby klientów. Zetki, jako kohorta w pełni zależna od aplikacji mobilnych i niechętnie korzystająca z alternatywnych wersji desktopowych, kierunkuje rozwój E-commercu i M-Commercu na całym świecie.

W czasach, kiedy ogólnoświatowy handel zwraca się w stronę platform mobilnych, a klient staje się coraz bardziej wymagający i świadomy, konieczne jest poszukiwanie nowych kanałów dotarcia i sprzedaży oraz ciągłe udoskonalanie user i consumer experience. Wygoda, oszczędność i dostępność asortymentu to kluczowe atuty zakupów online. Należy jednak zauważyć, że doświadczenia konsumenckie podczas zakupów internetowych nadal znacząco odbiegają od doznań, które oferują sklepy stacjonarne.  

Live Commerce, czyli transmisje zakupowe na żywo

Na przestrzeni lat tworzone treści internetowe ewoluowały ze statycznych form wizualnych (głównie zdjęć) do wideo, a następnie zaczęły płynnie przechodzić w formę livestreamingu. Live Commerce stanowi zatem kolejny, nieunikniony etap sprzedaży online, który dzięki rozwojowi nowych technologii umożliwia prawdziwą interakcję na żywo i dostarcza nowe doświadczenia zakupowe.

Live Commerce po raz pierwszy pojawił się w 2014 roku w Chinach, kiedy platforma modowa Moguji zaczęła sprzedawać swoje produkty podczas transmisji na żywo. Niedługo później podobną strategię zaczęły stosować również firmy z grupy Alibaba. Obecnie Chiny posiadają bazę 617 milionów użytkowników korzystających z zakupów podczas transmisji na żywo, a sam rynek Live Commerce szacowany jest na 170 miliardów USD.

W USA trend transmisji zakupowych rozwijany jest przez gigantów takich jak Amazon, eBay, czy Walmart. Zwrot najważniejszych rynkowych graczy w stronę sprzedaży live sugeruje, że trend Live Commerce będzie redefiniował sposób, w jaki dotychczas robiliśmy zakupy w Internecie.

Sposób na zaangażowanie odbiorców i zmonetyzowanie ruchu

Live Commerce, jako nowy kanał sprzedaży, jest odpowiedzią E-Commercu na potrzebę zatrzymania i zmonetyzowania ruchu na stronach internetowych. Angażujące treści live wideo powodują, że klienci pojawiają się na platformach nie tylko w celach zakupowych, ale również z powodu unikalnych doświadczeń. Chęć zobaczenia produktu na żywo, przetestowanie go "w akcji", sprawdzenie tutorialu live swojego ulubionego hosta - to wszystko przyczynia się do ogromnego zainteresowania odbiorców, którzy przy okazji konsumowania treści mogą zakupić prezentowane na transmisji produkty.

Live Commerce gwarantuje formę interakcji, której brakuje w tradycyjnym E-commercie. Tradycyjna sprzedaż online jest jednostronna, pozbawiona elementu instant gratification oraz rozrywki. Live Commerce, w odpowiedzi na potrzebę przeniesienia zakupowych doświadczeń do świata online, zapewnia bezpośredni kontakt z zatrudnionym hostem, testerem lub influencerem oraz elementy rozrywki zbliżone do tych dostarczanych w świecie rzeczywistym.

Live Commerce w Polsce

Pomimo, że zjawisko Live Commerce pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, to istnieją już pierwsze inicjatywy, które zajmują się udostępnianiem transmimsji sprzedażowych. Przykładem takiej platformy jest dynamicznie rozwijająca sie aplikacja Social Commerce - Corner. Główna funkcjonalność aplikacji opiera się na udostępnianiu transmisji sprzedażowych live, które stanowią realną alterantywę dla zakupów stacjonarnych. Haule zakupowe, tutoriale, recenzje, testy - wszystko to użytkownicy mogą oglądać "na żądanie" w aplikacji.

Produkty są dostępne do kupienia podczas transmisji, co oznacza, że ścieżka zakupowa jest zoptymalizowana i nie wymaga opuszczania livestreama, ani klikania w zewnętrzne linki. Angażujące treści, możliwość interakcji i rozrywkowy klimat zakupów na platformie sprawiają, że platforma staje się coraz bardziej atrakcyjna dla marek, które aktywnie prowadzą sprzedaż w Internecie.

Dla kogo?

Moda, kosmetyki, elektronika, meble, zabawki, artykuły spożywcze - większość branż w pełni nadaje się do korzystania z walorów sprzedaży na żywo. Potencjał Live Commercu wykorzystywany jest przez międzynarodowe firmy, które inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne i komunikacyjne w celu maksymalizacji stopnia zaangażowania swojego odbiorcy.

Live Commerce to również bardzo efektywny kanał sprzedaży dla mniejszych przedsiębiorstw. Umożliwia dywersyfikację kanałów dystrybucji, poszerzanie grupy odbiorców oraz relatywnie szybkie skalowanie biznesu. Budowanie przewagi konkurencyjnej jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowinki technologiczne z zakresu Live Commercu i nowopowstałych platform, które działają na zasadzie wiralowości. Co więcej, sprzedaż na żywo daje możliwość dotarcia do całkowicie nowych klientów z niemal takim samym komunikatem, jaki wysyłany jest do lokalnych odbiorców.

Platformy Live Commerce

Przeniesienie doświadczeń zakupowych ze stacjonarnego sklepu do sklepu online przy użyciu narzędzi Live Commerce to transformacja, która daje możliwości niemal nieograniczonego rozwoju i skalowania. Pierwszym czynnikiem sukcesu jest zatem wybranie odpowiedniej platformy do sprzedaży live. Tradycyjne media społecznościowe, jak Instagram czy Facebook, umożliwiają przeprowadzenie transmisji na żywo, jednak nie są one w pełni przystosowane do maksymalizacji konwersji. Warto zastanowić się nad alternatywnymi platformami Live Commerce, które optymalizują ścieżkę zakupową klienta i w naturalny sposób stanowią integrację Social Mediów z E-Commercem.

Więcej postów

Odkryj nowy wymiar E-commerce

Download Corner and enjoy the perks of Livestream Shopping!

Download Corner